Obszary TOC

 1. Zarządzanie produkcją i zaopatrzeniem wg TOC

  Oryginalne rozwiązanie produkcyjne Teorii Ograniczeń nazywało się DBR – czyli Drum Buffor Rope co na polski tłumaczono jako Werbel Buffor Lina. Z czasem rozwiązanie TOC dla produkcji zostało uproszczone i przemianowane na S-DBR, czyli Uproszczony Werbel Buffor Lina. Głównym celem TOC na produkcji są: Terminowa i wydajna produkcja, Realizacja zamówień w krótszym terminie, Umiejętność elastycznej produkcji (mimo coraz bardziej dynamicznie zmieniających się uwarunkowań rynkowych).

 

 1. Zarządzanie dystrybucją wg TOC
  Rozwiązanie dystrybucyjne TOC zostało dość dobrze opisane w ostatniej książce Goldratt’a „Isn’t it obvious”. W dużym uproszczeniu cała strategia dystrybucji, miejsca i wielkości magazynów powinny być podporządkowana pod maksymalną dostępność produktów, przy zachowaniu rozsądnego poziomu zapasów. Celem TOC w dystrybucji są: Prawie doskonała dostępność, Spadek zapasów, Lepsza rotacja.

 

 1. Zarzadzanie projektami wg TOC – CCPM
  Rozwiązanie TOC dla środowisk zarządzania projektami opiera się na zarządzaniu łańcuchem krytycznym projektu. Systemowe rozwiązanie Teorii Ograniczeń opiera się na założeniu, że aby zakończyć projekt na czas wcale nie trzeba wszystkich jego etapów zakończyć na czas. W ramach strategii TOC eliminowane są największe problemy rzeczywistości projektowej to są wielozadaniowość, syndrom studenta i prawo Parkinsona. Celem TOC w projektach są: Skrócenie czasu realizacji projektów, Realizacja projektów na czas, Realizacja projektów w budżecie, Realizacja założeń projektu.

 

 1. Finanse, mierniki i rachunkowość wg TOC
  Podejście TOC do rachunkowości opiera się na Rachunkowości Przerobowej w miejsce obecnej Kosztowej. Teoria ograniczeń określa 3 lokalne mierniki finansowe w postaci: a) Przerób (T) czyli sprzedaż – koszty całkowicie zmienne, b) Koszty Operacyjne (OE) czyli wszystkie koszty niezależne od wielkości produkcji/sprzedaży, c) Inwestycja (I) czyli magazyn i inne środki zainwestowane w firmę. W oparciu o te 3 mierniki Teoria Ograniczeń pozwala szybko i sprawnie ocenić każdą decyzję w firmie. Celem TOC w Finansach i miernikach są: Realne narzędzia do oceny rentowności zamówienia, Praktyczną metodę do oceny projektów usprawniających i inwestycyjnych.

 

 1. Sprzedaż i marketing wg TOC
  Systemowe podejście TOC do sprzedaży i marketingu pozwala zwiększać sprzedaż zarówno poprzez optymalizację przepustowości lejka sprzedaży, przez matematyczną analizę procesu sprzedaży, przez wprowadzenie nowego procesu sprzedaży oraz poprzez ofertę nie do odrzucenia czyli Mafia Offer. Bardzo ciekawą wartość stanowi także 7 etapowy proces sprzedawania / przekonywania. Celem TOC w sprzedaży i marketingu są: redefinicja funkcji marketingu, oraz wzrost efektywności funkcji sprzedaży.

 

 1. Narzędzia Myślowe / Proces Myślowy wg TOC
  Proces myślowy (TP ang. Thinking Process) to zbiór narzędzi służących do wsparcia myślenia analitycznego. Można by się pokusić, że to takie ustrukturyzowane mapy myśli służące bardzo specyficznym celom. Do najważniejszych narzędzi Procesu Myślowego należą: Gałąź, Chmura, Drzewo stanu obecnego, Drzewo stanu przyszłego, Drzewo warunkowe. Celem TOC w narzędziach myślowych są: Lepsze zrozumienie konfliktów, Diagnoza krytycznego problemu / ograniczenia firmy, Stworzenie systemowego rozwiązania, Stworzenie systemowego planu zmian.

 

 1. TOC poza biznesem – TOCFE
  TOC poza biznesem to zastosowanie TOC dla świata edukacji, w domu i do pracy z dziećmi i z młodzieżą. Pozwala rozwiązywać konflikty, przewidywać konsekwencje oraz planować ambitne cele.

Zastosowanie TOC

TOC zostało wdrożone i jest wykorzystywane w dosłownie setkach firm. Oto najciekawsze wdrożenia wg Goldratt Consulting:

Wyniki TOC

TOC doczekało się naukowej analizy i zestawienia wyników wdrożenia TOC. Podane poniżej liczby to średnie wyników z 88 casów z projektów wdrożeniowych TOC.

Wyniki TOC, Goldratt Consulting, Wyniki Produkcja, Wyniki Projekty, Wyniki Łańcuch Dostaw, Wyniki Centrum Naprawcze, Wyniki Teoria Ograniczeń

O TOC+

Studia Podyplomowe TOC+

Zapoznaj się z ofertą studiów podyplomowych. Zapraszamy do Poznania, Krakowa lub Warszawy.

szczegóły

Wybrani Klienci