Druga część artykułu z gazetki firmy produkcyjnej, z którą współpracujemy.
„Wiemy już z poprzedniego artykułu czym jest ograniczenie (wąskie gardło) oraz dowiedzieliśmy się, że proces ciągłego doskonalenia jest niekończącą się pętlą jego poszukiwania oraz eliminowania.
Ograniczenia oraz ich poszukiwanie w dziale produkcji można porównać do przemarszu wojska. Celem oddziału jest dotarcie z jednego punktu do drugiego w jak najkrótszym czasie, podobnie jak celem produkcji jest wyprodukowanie danej fazy jak najszybciej. Całkowity czas przejścia z puntu A do punktu B liczony jest od wymarszu pierwszego żołnierza, aż do dotarcia na miejsce ostatniego z nich. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że przemarsz wojska został zakończony, co jest analogią do całkowitego czasu produkcji.
Podobnie jak w zakładzie produkcyjnym, pomiędzy poszczególnymi żołnierzami, samoczynnie tworzyć się będą przerwy, co wydłuża maszerującą grupę. Niezależnie od tego jak szybko maszerować będą żołnierze na przedzie, tempo całej kompanii dyktować będzie najwolniejszy z nich. Aby nie wpływać na osłabienie kompanii, nie można pozwolić, aby grupa nazbyt się rozdzielała. Ważne jest żeby poruszała się w możliwie zwartym szeregu. W takim razie w jaki sposób poradzić sobie z synchronizacją tempa poszczególnych żołnierzy?
Rozwiązaniem tego problemu (zarządzania ograniczeniami) jest narzędzie nazywane „Werbel-bufor-lina”.
Werbel – reprezentuje wąskie gardło, którego rytm dyktuje tempo całej produkcji (najwolniejszy żołnierz).
Bufor – chroni wąskie gardło przez zmiennością, określa na jaki zapas możemy sobie pozwolić, aby w żadnym przypadku nie wpłynąć na pracę ograniczenia. Jest to liczba zapasu
w produkcji, która zabezpiecza wąskie gardło i pozwala mu pracować z pełną mocą.
Lina – określa moment uwalniania materiałów do produkcji. Jest to najczęściej liczba, która określa, że poziom zapasów w buforze zmniejszył się na tyle, że powinniśmy rozpocząć zapełnianie go ponownie.
Narzędzie to pozwala chronić proces produkcyjny przed zmiennością oraz czynnikami zewnętrznymi.
W obszarze produkcji zawsze znajdzie się kilka typowych słabości:
– planowanie, które utrudnione może być na przykład poprzez zmieniające się priorytety zamówień oraz dostawców, którzy nie zawsze dostarczają surowce na czas;
– realizacja produkcji, która mija się z harmonogramem, czego powodem może być zmienność i złożoność detali niemożliwa w pełni do przewidzenia na etapie planowania, w tym zmiany produkcyjne;
– oraz wiele innych.
Aby chronić wąskie gardło przed niemożliwością pracy z jego pełną wydajnością (co powoduje gigantyczne straty, niemożliwe do odrobienia) narzędzie werbel-bufor-lina zostało wykorzystane w obszarze przygotowania produkcji. Aby nie dopuścić do postoju pił (werbel) przygotowano 3 pola „do cięcia” (bufor) oraz wykorzystano czerwone i zielone flagi do sterowania momentem ich zapełniania (lina). Po wycięciu pełnej fazy, za pomocą obrócenia flagi z zielonej na czerwoną, wysyłany jest sygnał do poprzedniego procesu (tj. śrutownicy) o potrzebie zapełnienia pustego pola. Zapełnienie wszystkich 3 pól jest sygnałem dla operatora, aby przerwać pracę do momentu zwolnienia się innego pola buforowego.
Jakub Ryntowt
Inżynier nadzoru spawalniczego