Success… An Adventure
Learning To Think For Yourself And To Work With Others.
Alejandrina Gonzalez, Danilo Sirias Ph.D., Aurora Guerra, Marina Rodriguez, Evangelina Salazar,
Książka z 2007 roku, która w formie krótkiej opowieści osadzonej w szkolnej rzeczywistości przedstawia narzędzia TOCFE (ang. Theory Of Constraints For Education).
Książka wciąga i inspiruje. Mówi o problemach współczesnej młodzieży i dlatego nadaje się zarówno dla tych co są na etapie szkolnym jak i dla tych trochę starszych, który odnajdą tu problemy swoich dzieci.
Główny bohater George zmaga się z konfliktem z Ojcem, który nie rozumie jego chęci wyjścia na imprezę do szkolnej koleżanki Lucy, o której względy zabiega. Wtedy następuje nagły zwrot akcji, który uniemożliwia nawet dyskusję w tym zakresie. To prowadzi do kolejnego konfliktu, tym razem z Lucy, która oczekuje od niego jasnej deklaracji… Na tych przykładach uczymy się jak kreatywnie rozwiązywać konflikty z wykorzystaniem Chmury.
W tle pojawiają się różne niepożądane sytuacje. W jednym przypadku George zmaga się z poczuciem winy za zaistniałą sytuację rodzinną. Pytanie czy słusznie… Z drugiej strony wraz z kolegami jest prowokowany do bójki i musi się zmierzyć z decyzją jak na to zareagować. Na tych przykładach uczymy się jak zrozumieć łańcuchy przyczynowo-skutkowe i przewidywać skutki podejmowanych działań z wykorzystaniem Gałęzi.
W końcu pojawia się unikalna szansa dla uczniów, która wydaje się początkowo poza zasięgiem. Klasa Geroge’a podejmuje jednak wyzwanie i walczy o upragniony „nieosiągalny” cel. Na tym przykładzie uczymy się jak planować działania na drodze do ambitnego celu z wykorzystaniem Drzewa Ambitnego Celu.
Książka wartościowa dla fanów TOC, którzy chcą rozszerzyć swoją znajomość narzędzi myślowych (ang. Thinking Tools). Polecam też świadomych rodzicom i ich dzieciom, aby wypracować lepszą jakościowo komunikację. W końcu rewelacyjne narzędzie dla każdego nauczyciela szkolnego, który chce poprowadzić swoich uczniów od bezmyślnej reaktywności (pies Pawłowa) do świadomego i mądrego kształtowania swojego życia.
Ciekawe myśli zaczerpnięte z tej książki to:
„… istnieją dwa pukty widzenia w konflikcie dla jednej sytuacji.”
„Jest niemożliwością, aby obie ‘chęci’ były spełnione w tym samym czasie.”
„Czy nasze ‘chęci’ są jedyną rzeczą istotną w naszych problemach, czy może jest coś jeszcze?”
„Chodzi o to, że w konflikcie ‘chęci’ nie mogą współistnieć, ale ‘potrzeby’ mogą. Więc problem nie jest z ‘potrzebami’ lecz z ‘chęciami’. ‘Potrzeby’ są znacznie ważniejsze od ‘chęci’.
„… w problemie obie strony strony mają ważne potrzeby. Dy jedna osoba broni tego co ‘chce’, to tylko dlatego, że chce aby jej potrzeba była zaspokojona.
„Chaos jest początkiem porządku.”
„Czy zdajesz sobie sprawę, że każde działanie może wygenerować łańcuch zdarzeń?”
„Każda przyczyna ma swój efekt, ponieważ jest założenie, powód lub wytłumaczenie.”
„Nie jestem przyzwyczajony do myślenia o przyszłych konsekwencjach”
„Czasami zakładamy różne rzeczy które nie są prawdziwe. Jak tylko wykombinujesz jakie to są, twoje konflikty będą miały tendencję do zniknięcia”
„Człowiek powinien ciągle podważać swoje założenia.”
„Kto lub co powstrzymuje cię teraz?”
„To znaczy, że aby osiągnąć cel, musimy osiągnąć wiele mniejszych celów?”
„Rozbicie celu na mniejsze części jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wielkich rzeczy.”
„Jeżeli chcemy odnieść sukces w życiu, warto podejmować ryzyka.”
„Zwróć uwagę, że założenia tłumaczą, dlaczego upieramy się, że jedynym sposobem spełnienia ‘potrzeby’ jest z tą właśnie ‘chęcią’.”
„Założenia są ziarnami do znalezienia rozwiązań.”
Paweł Schmidt, Dyrektor ds. Wizji, Instytut Zarządzania Ograniczeniami TOC+
Rekomendacja TOC+:
- TOC+Jonah – Zaawansowane Warsztaty z Narzędzi Myślowych TOC, Zwieńczone Certyfikatem Kursu Jonasza wydanym przez TOCICO
- TOC+ Thinking Tools – Zaawansowane Warsztaty z Narzędzi Myślowych TOC, 3 bazowe narzędzia myślowe: chmura konfliktu, gałąź zastrzeżeń i drzewo ambitnego celu.